A gasztroenterológiai vizsgálatok az emésztőtraktus eltérő működésének hatékony diagnosztizálásához nyújt segítséget. Alkalmaznak laborvizsgálatot, teszteket, és a nyelőcsövön vagy a végbélen keresztül alkalmazott vizsgálatokat.
A gasztroenterológia az emésztőrendszer megbetegedéseivel foglalkozik, ide tartozik a nyelőcső, gyomor, vékony- és vastagbél, máj, az epe betegségei, és a hasnyálmirigy. A szakorvos az emésztőszervi betegségek felismeréséhez rendeli el a vizsgálatokat. A leggyakoribb vizsgálatok a laboratóriumi, képalkotó vizsgálatok, endoszkópos (tükrözés) vizsgálatok, különböző tesztek.
A gasztroenterológussal való találkozás előtt át kell gondolni pontosan milyenek a tünetek és lehet-e a tünetek jelentkezését ételhez, vagy valamilyen étkezési szokáshoz kötni. Ha kérdések merülnek fel ajánlott előtte összeírni. Az első vizsgálat folyamán az orvos anamnézist készít, ehhez több kérdést tesz fel, a jelenlegi gyógyszerfogyasztásról és a családban előfordult betegségekről. Ezt követően deréktól felfelé a panasznak megfelelő fizikális vizsgálatot végzi el.
Az első vizsgálatok eredményeként dönti el a szakorvos, hogy milyen további vizsgálatokra lesz szükség.
Labororatóriumi vizsgálatok: vizelet- és székletvizsgálatokkal, a vérvizsgálati eredménnyel megállapítható, hogy van-e gyulladásos folyamat, vérszegénységre utaló jel.
Kolonoszkópia: a vastagbéltükrözés vizsgálatot jelenti, amellyel felismerhetővé válik a gyulladás, polip, daganat, bélfal sérve. A tükrözés a vastagbélrák felismerésének, megelőzésének legfőbb eszköze. A vizsgálat során a polipokat el is lehet távolítani, a mintavétel pedig alkalmas a szövettani eredmények megállapítására. A vizsgálat előtt béltisztítás szükséges.
Felső endoszkópia – gyomortükrözés: ennek során a tápcsatorna felső szakaszának vizsgálata történik, a gyomor, patkóbél és a nyelőcső betegségeinek (gyulladás, fekélyek, daganat) felismeréséhez. A vizsgálat előtt legalább 8 órával enni, 4 órával inni nem lehet.
Részleges vastagbéltükrözés (szigmoidoszkópia): a végbél és a vastagbél alsó szakaszának vizsgálata, amelynek során a végbélnyíláson keresztül egy vékony csövet helyeznek fel, mely lehetővé teszi a bélfelületek szemmel történő vizsgálatát.
A vizsgálatok nagyon fontosak ahhoz, hogy pontos diagnózist lehessen felállítani. Minél hamarabb szánja rá magát a páciens annál hatékonyabb a gyógyulása. A vizsgálatok inkább kellemetlenek mit fájdalmasak. Lehet érzéstelenítőt kérni, és egyes magánrendeléseken altatásban végzik a vizsgálatokat.
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) során a végbél és a vastagbél üregét vizsgálják. A vizsgálat lehet diagnosztikus vagy terápiás célú. Fontos diagnosztikus lépés az alsó tápcsatorna betegségeinek felderítésénél, tumor kutatásnál. Vastagbélrák szűrésére is használják.
Maga a vizsgálóeszköz (endoscop) kb. 140-170 cm hosszú, hajlékony cső. Az endoscop segítségével részletes áttekintést nyerhetünk a vastagbél faláról, emellett speciális eszközökkel szövetmintát is lehet venni. Illetve speciális esetekben vérzéscsillapítás is végezhető.
A vastagbéltükrözés menete - Kolonoszkópia, béltükrözés
Jelenleg még mindig a vastagbéltükrözés a legmegbízhatóbb vizsgálat a bélbetegségek megítélésében. A diagnosztika mellett terápiás lehetőséget is ad, így az egyéb vizsgálómódszerek alkalmazása során észlelt eltérések is kolonoszkópia elvégzését teszik szükségessé.
A kolonoszkópia a végbél (rectum), a szigmabél, a vastagbél, illetve a vékonybél-vastagbél átmenet vizsgálatára szolgáló eljárás, melynek során a vizsgáló a nyálkahártya valós képét látja. Korábban száloptikás eszközöket használtak, jelenleg már a legtöbb laborban videoendoszkópok vannak.
Utóbbi esetben a 130-150 cm hosszú, hajlékony, irányítható véggel rendelkező, ujjnyi vastag eszköz végén mini videokamera van, melynek jelét a vizsgáló külső monitoron figyeli. A vizuális megtekintéshez világítás is szükséges, ezt nagy fényerejű, hideg fényforrás biztosítja. Lehetőség van a vizsgálat során levegő és víz bejuttatására és szívással való eltávolítására, melyek szintén szükségesek a vizsgálat elvégzéséhez.
A gyomortükrözés menete
A gyomortükrözés tulajdonképpen egy speciális vizsgálat a nyelőcső, a gyomornyálkahártya és a nyombél esetleges elváltozásainak felismerésére.
Elvégzésének szükségessége függ a beteg panaszainak és állapotának súlyosságától, emésztési rendellenesség vagy reflux esetében például többnyire egyszerű gyógyszeres kezelést javasol az orvos.
Gyomortükrözésre akkor kerül sor, ha a tünetek nem enyhülnek vagy a beteg állapota romlik. Amennyiben vastagbélrák vagy arra utaló figyelmeztető jelek, akut, illetve állandósult gyomorpanaszok jelentkeznek (például abnormális étvágycsökkenés és fogyás, hányinger, hányás, ételundor, vérzés, fekete széklet, vérhányás, gyomorürülési zavar), a gyomortükrözés – orvosi nevén gastroscopia – elkerülhetetlen.
A gyomortükrözéses (gastroscopia) vizsgálat mindig együtt történik a nyelőcső (oesophagoscopia), illetve a nyombél felső szakaszának (duodenoscopia) tükrözésével. A nyelőcső, a gyomor és a vékonybél kezdeti szakaszát a vizsgáló egymás után tekinti át. A vizsgálat éhgyomorra történik, rutin esetben 3-5 percig tart, az endoscopot a szájon át vezetik a nyelőcsőbe.
A gyomortükrözés célja részben diagnosztikus, részben terápiás. Diagnosztikus vizsgálatot akkor végzünk, ha a felső tápcsatorna betegségeire vagy vérzésére van gyanú.
Ezen tápcsatornaszakasz betegségeire utal a gyomorégés, a nyelési nehezítettség és a gyomorfájdalom. Vérzésre utal a vérhányás vagy a szurok fekete színű széklet.
A Gasztroenterológiai vizsgálatok rendelési ideje
Szerda:
14:00 - 19:00
Időpontfoglalás
Délután 15-17 óra között lehet időpontot kérni telefonon, vagy SMS-ben az alábbi telefonszámon:
+36302392485
Copyright © 2020 www.rmedcenter.hu | Adatkezelési tájékoztató
Powered by FORWEB